Turan Akbulut fra Hedehusene er valgt ind i Høje-Taastrup kommune. Foto: AA (Anadolu Agency) / Davut Çolak
Advertisements

40 kandidater med tyrkisk baggrund blev valgt ind i byrådene, mens én blev valgt ind i regionsråd.

Det viser en optælling, som TDP har lavet fra valgdataerne.

Socialdemokratiet har flest byrådsmedlemmer med tyrkisk baggrund. 27 kandidater med tyrkisk baggrund er valgt gennem Socialdemokratiet i byrådene.

På anden pladsen er Venstre med 6 byrådsmedlemmer.

De tyrkiske kandidater er fordelt over 23 kommuner og én region.

Optællingen er lavet med udgangspunkt i kandidaternes navne.

Her er alle kandidater med tyrkisk baggrund som blev valgt:

REGIONER – RV17:

Region Hovedstaden:
Özkan Kocak (Socialdemokratiet)

KOMMUNER – KV17:

Albertslund Kommune:
Dogan Polat (Socialdemokratiet)
Mehmet Kücükakin (Socialistisk Folkeparti)
Hediye Temiz (Radikale Venstre)

Ballerup Kommune:
Musa Kekec (Socialdemokratiet)
Özcan Kizilkaya (Socialdemokratiet)

Brøndby Kommune:
Mahmut Erdem (Socialdemokratiet)

Advertisements

Fredensborg Kommune:
Cömert Sonsuz (Socialdemokratiet)
Ergin Özer (Socialdemokratiet)

Fredericia Kommune:
Turan Savas (Socialdemokratiet)

Furesø Kommune:
Hasan Yilmaz (Socialdemokratiet)
Muhammed Bektas (Socialdemokratiet)

Gladsaxe Kommune:
İsminur Lone Yalcinkaya (Venstre)
Serdal Benli (Socialistisk Folkeparti)

Helsingør Kommune:
Duygu N. Aydinoglu (Socialdemokratiet)

Herlev Kommune:
İbrahim Benli (Enhedslisten)

Hillerød Kommune:
Özgen Yücel (Venstre)

Holbæk Kommune:
Derya Tamer (Socialdemokratiet)
Emrah Tuncer (Radikale Venstre)

Høje-Taastrup Kommune:
Turan Akbulut (Det Konservative Folkeparti)
Esat Sentürk (Radikale Venstre)

Ishøj Kommune:
Sengül Deniz (Socialdemokratiet)
Erkan Yapici (Socialdemokratiet)
Bayram Yüksel (Socialdemokratiet)
Kalbiye Yüksel (Socialistisk Folkeparti)
Sami Deniz (Socialistisk Folkeparti)

Køge Kommune:
Ertugrul Vural (Socialdemokratiet)
Selim Balikci (Socialdemokratiet)
Ali Ünsal (Venstre)

Lejre Kommune:
Burak Ulrik Ulucan (Socialdemokratiet)

Odense Kommune:
Niclas Turan Kandemir (Socialdemokratiet)
Nazim Gürkan (Socialdemokratiet)

Odsherred Kommune:
Dogan Yurdakul (Socialdemokratiet)

Randers Kommune:
Fatma Cetinkaya (Socialdemokratiet)

Ringsted Kommune:
Mazlum Öz (Venstre)
Sadik Zeki Topcu (Socialdemokratiet)

Roskilde Kommune:
Tuncay Yılmaz (Socialdemokratiet)

Slagelse Kommune:
Ali Yavuz (Socialdemokratiet)

Vallensbæk Kommune:
Erdal Colak (Socialdemokratiet)

Aarhus Kommune:
Hüseyin Arac (Socialdemokratiet)
Bünyamin Simsek (Venstre)

/HFG/